Promocja na pergole tarasowe – zamów do końca marca 2025 r. i zyskaj oświetlenie!

Prawidłowe osadzenie okna to równie ważny etap, jak wybór odpowiednich parametrów okien. Dzięki temu nasza inwestycja będzie udana, a okna będą służyć nam przez długie lata. Technologia nieustannie się rozwija, w związku z tym w branży stolarskiej dwoi się i troi od sposobów montażu okien. W nowoczesnym budownictwie prym wiedzie tzw. ciepły montażu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat ciepłego montażu okien? Czym jest i dlaczego stał się tak popularny? Przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien to sposób montażu, który polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających – warstwy termicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Taki sposób montażu zapobiega powstawaniu mostków termicznych i nadmiernej utraty ciepła przy jednoczesnym poprawieniu parametrów izolacji akustycznej i ogólnej trwałości zamontowanych okien.

Ciepły montaż okien czy warto

Przeprowadzone badania pokazują, że zastosowanie trzech warstw uszczelniających zwiększa szczelność całej konstrukcji nawet o 75%. Inwestując więc w okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych, warto również postawić na montaż, który jeszcze bardziej pomoże obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem domu. Jakie jeszcze wyróżniamy zalety ciepłego montażu?

ciepły montaż

Różnice między tradycyjnym i ciepłym montażem okien

Jeszcze całkiem niedawno standardową metodą montażu okien był montaż wykonany z użyciem pianki poliuretanowej. O ile pianka sama w sobie ma zdolności izolacyjne, to w kontakcie z wodą bardzo szybko je traci i tym samym przyczynia się do powstawania mostków termicznych, przez które budynek traci ciepło. W ten sposób nawet najlepszej klasy okna tracą swoje właściwości. Aby skutecznie temu zapobiec, zaczęto stosować ciepły montaż okien, czyli warstwowy.

Główna różnica między tradycyjnym a ciepłym montażem okien polega na tym, w jaki sposób uszczelniana jest przestrzeń między ramą okienną a ścianą budynku. W przypadku tradycyjnego montażu z pianką montaż wykonywany jest bezpośrednio w warstwie izolacji, a do wypełnienia szczelin stosuje się piankę poliuretanową. Taki montaż niestety w żaden sposób nie zabezpiecza piany poliuretanowej przed agresywnymi warunkami atmosferycznymi, czyli opadami deszczu czy mrozem, przez co sprawia, że na styku ramy okna z murem powstają, wspomniane wcześniej, mostki termiczne. Ciepły montaż polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających, które wykazują wysokie właściwości izolacyjne.

Co prawda montaż warstwowy jest nieco droższy i wymaga więcej pracy w przeciwieństwie do standardowego szybkiego i taniego montażu okien pianką poliuretanową, ale w zamian za to zapewnia większy komfort cieplny i ogranicza koszty utrzymania domu. Należy pamiętać, że poliuretanowa pianka izolacyjna spełnia swoje właściwości tylko wtedy, kiedy jest sucha.

Decydując się na warstwowy montaż okien, warto też mieć na uwadze, że nie jest on możliwy w ścianie jednowarstwowej. Wymagane są mury dwu lub trójwarstwowe.

Należy także pamiętać, że chcąc wykonać montaż warstwowy, bardzo ważne jest, aby uprzednio odpowiednio przygotować powierzchnię ościeża. Specjalne taśmy stosowane w tego typu montażu można przykleić wyłącznie do gładkiej i oczyszczonej powierzchni.

na czym polega ciepły montaż

Na czym polega ciepły montaż okien – schemat

Celem ciepłego montażu okien jest zapewnienie całkowitej szczelności w punkcie styku ramy okiennej ze ścianą zewnętrzną budynku. Sposób ten polega na użyciu trzech warstw izolujących w postaci specjalnych taśm, gdzie każda z nich pełni odrębną funkcję. Warstwy uszczelniające, o których mowa to warstwa zewnętrzna, wewnętrzna, środkowa i wewnętrzna.

W warstwie ocieplenia zewnętrznego stosujemy taśmy paroprzepuszczalne oraz taśmy rozprężne. Warstwa zewnętrzna zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci oraz chroni przed silnym wiatrem i promieniowaniem UV (promieniami słonecznymi). Właściwości taśmy paroprzepuszczalnej pozwalają na odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinach.

Warstwa środkowa stanowi izolację termiczną. W tym przypadku również najczęściej stosuje się piankę poliuretanową, która zapewnia skuteczne wypełnienie szczeliny pomiędzy ścianą a oknem. Ważne jest, aby warstwa ta przez cały czas pozostawała sucha, a zarazem pozwalała na przepływ nagromadzonej w niej pary wodnej.

Ostatnia warstwa ciepłego montażu okien to warstwa wewnętrzna, która stanowi uszczelnienie wewnętrzne. Posiada ona zdolności paroizolacyjne i tym samym blokuje przenikanie do pianki montażowej pary oraz wilgoci ze środka budynku. Dzięki zastosowaniu taśmy paroszczelnej pianka montażowa może zachować wszystkie swoje właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne.